parodos logo 2004  |   2003  |   2002  |   2001  |   2000  |   1999  |   1998  |   1997
logo
englishhomemail
fonas
 

Pagrindiniai rėmėjai:

BlueBridge

Microsoft

Siemens

Omnitel

Rėmėjai:

BOD

Oracle

akelote

„Infobalt“ dienraštis:

Lietuvos Žinios

„Infobalt“ televizija:

Lietuvos Televizija

„Infobalt“ radijas:

Lietuvos radijas

Reklama:

JCDecaux

Organizatorius:

Infobalt

Rangovai:

Visus Plenus   Litexpo

 

 

Dėmesio!!! Tai archyvinė informacija!
Visi šioje svetainėje pateikti adresai, įkainiai ir kt. gali būti pasikeitę!

Parodoje INFOBALT 2005 VDU Kompiuterinės lingvistikos centras pristato vieną iš ilgiausiai kaupiamų lietuvių kalbos lingvistinių resursų – Dabartinės lietuvių kalbos tekstyną internete.

Nuo 1995 m. tekstyno duomenų bazėje jau sukaupta per 160 mln. žodžių periodikos, grožinės, mokslinės, mokomosios bei mokslo populiarinimo literatūros tekstų. Internetinėje tekstyno versijoje pateikti visi iki 2003 m. sukaupti tekstai, kurių apimtis – 100 mln. žodžių (tai sudaro apie 350 tūkst. A4 formato puslapių).

Tekstyno paieškos sistema leidžia analizuoti, kaip žodis ar frazė yra vartojami dideliame tekstų kiekyje arba atskirose tekstyno dalyse, sužinoti žodžių pavartojimo dažnumą, gauti informacijos apie pasirinkto žodžio kontekstą bei stabiliųjų junginių vartoseną.

Dabartinės lietuvių kalbos tekstyno dydis, žanrų ir temų įvairovė lemia plačias jo pritaikymo galimybes: jis gali būti naudojamas ir kaip enciklopedinis arba kontekstinis žodynas, ir kaip praktinė lietuvių kalbos mokymo ar mokymosi priemonė, ieškantiems gausių autentiškos lietuvių kalbos pavyzdžių.

Iš tekstyno gauta informacija apie rašomosios kalbos vartoseną dažniausiai tampa mokslinių tyrimų pagrindu (kompiuterinės lingvistikos, leksikografijos, sociologijos ir kt.), duomenų šaltiniu žodynų sudarytojams (pvz., Dabartinės lietuvių kalbos tekstynu naudojasi Lietuvių kalbos instituto darbuotojai, rengdami Bendrinės lietuvių kalbos žodyną), tačiau gali būti naudinga ir įvairių sričių praktikams: leidėjams, žurnalistams, redaktoriams, pedagogams, informacijų technologijų kūrėjams ir kt.

1998 m. įdiegus internetinę tekstyno versiją (http://donelaitis.vdu.lt), paieškų skaičiaus augimas pastebėtas 2001 m. po viešo tekstyno pristatymo INFOBALT parodoje. 2005 m. viduryje, palyginti su 2001 m., užklausų skaičius tekstyne padidėjo 40 kartų (nuo 200 paieškų per mėnesį 2001 m. pradžioje iki 8000 paieškų per mėnesį 2005 m. viduryje).

Dabartinės lietuvių kalbos tekstyno rengimą remia Valstybinė lietuvių kalbos komisija pagal Valstybinės kalbos norminimo. Visuomenės švietimo programą ir Valstybinis mokslo ir studijų fondas pagal Lietuvos prioritetinių mokslo krypčių ir eksperimentinės plėtros programos projektą Lietuvių kalbos išlikimas globalizacijos sąlygomis: anotuotas lietuvių kalbos tekstynas. Ši parama sudaro sąlygas ne tik tobulinti ir gausinti esamą tekstyną, bet ir kurti jo pagrindu kitus autentiškos kalbos vartosenos tyrimais pagrįstus produktus (pvz., morfologiškai anotuotus tekstynus, kolokacijų žodynus ir pan.).

Konsultacijos ir išsami informacija apie Dabartinės lietuvių kalbos tekstyną teikiama VDU Kompiuterinės lingvistikos centro stende nr. 5G.18. 

2005-10-27

 
     
INFOBALT: Vokiečių g. 28/17–16, 2001 Vilnius. Tel. 8 5 262 26 23, faksas 8 5 262 26 29, el. paštas: office(eta) infobalt.lt Viršus
Copyright © asociacija „Infobalt“, visos teisės saugomos